ПАТ «Укрреставрація», яке проводить роботи з реконструкції Гостиного двору, планує викупити будівлю за 10 млн доларів США. Про це повідомив директор «Укрреставрації» Дмитро Ярич, передає «УНІАН».
«Ми орендували цей будинок з 1994 року, і договір оренди закінчується в 2019 році. Ми планували вкласти в реконструкцію будівлі 109 млн грн, закінчити її в 2015 році, підзбирати гроші і піднімати питання про викуп. Тепер я розумію, що викуповувати двір потрібно зараз. Буду зустрічатися з інвесторами. Думаю, 1 кв. м Гостиного двору коштує мінімум 8 тис. грн. Так як його площа – 9, 433 тис. кв. м, купівля будинку може обійтися в 10 млн доларів», – зазначив він.
Всупереч цим планам у понеділок Київрада вирішила звернутися до Кабінету міністрів з пропозицією передати Гостиний двір із держвласності в комунальну.
«Така пропозиція буде винесена на сесію Київради 21 лютого», – повідомив голова КМДА Олександр Попов.
Ярич, у свою чергу, впевнений, що цього не станеться.
Активістам, які протестують проти реконструкції Гостиного двору, все одно, в чиїй власності буде будівля.
«Ми підемо звідси, тільки якщо Гостиному буде дано охоронний статус і після реконструкції тут буде культурний центр, а не ТРЦ», – стверджує один із захисників будівлі. Як відомо, дозволу на проведення робіт під Гостиним двором (м. «Контрактова площа») у КП «Київський метрополітен» не надавали. Крім того, служба колії, тунельних споруд і будівель провела обстеження тунелю і не зафіксувала жодних пошкоджень.
Нагадаємо, незважаючи на те, що Міністерство культури надало Гостиному двору статусу пам’ятки містобудування Києва та внесло його до державного реєстру, тут 16 січня знову розпочалися ремонтні роботи. Причому на територію двору пригнали важку техніку.
Як повідомлялось раніше, 20 грудня міністр культури М. Кулиняк підписав документ, завдяки якому ансамбль Контрактової площі та Гостиний двір набувають статусу пам’ятки містобудування. Таку інформацію 21 грудня оприлюднила спільнота Hostynnyi Dvir в мережі Facebook.
В ніч на 19 грудня до Гостиного двору увірвалися близько 40 невідомих у чорній формі і влаштували погром. Активістів, які захищали приміщення від захвату, побили. Один з активістів перебуває в лікарні.
Також 20 вересня Київрада прийняла рішення про виділення земельної ділянки для реконструкції Гостиного двору. «За» відповідне рішення проголосували 75 з 107 зареєстрованих у залі депутатів.
Згідно з документом, ПАТ “Укрреставрація” передано земельну ділянку площею 1,02 га на Контрактовій площі, 4 для реконструкції будівлі Гостиного двору під торговельно-офісний центр з гостьовою стоянкою. Землю передано в оренду на 5 років. Орієнтовна орендна плата за користування ділянкою складе 9542000 гривень на рік.
Того разу група активістів з громадської організації «Збережи старий Київ» захотіла зайти в приміщення Київради, щоб домогтися скасування низки рішень щодо скандальних землевідведень, але їх не пустила охорона.
Кабінет міністрів виключив Гостиний двір зі списку пам’яток архітектури ще 15 серпня 2011. Це рішення оскаржують у суді виробничо-торгове підприємство «Гостиний двір», а також громадський активіст Вадим Торопов.
У квітні ж цього року Київрада дозволила ПАТ «Укрреставрація» розробити проект землевідведення для реконструкції будівлі під торговельно-офісний центр. Прийняте рішення викликало протести громадськості – в травні на території комплексу активісти організували цілодобове чергування і культурний простір «Гостинна республіка». Незважаючи на це, 5 липня Верховна Рада виключила Гостиний двір з переліку об’єктів культурної спадщини, що не підлягають приватизації.