Норма, згідно з якою подавати заявку на проведення мирної акції необхідно не менш ніж за 10 днів, суперечить Конституції України. Про це на прес-конференції у понеділок, 4 березня, заявили представники ініціативи «За мирний протест!».
«Норма, яку ухвалила Київрада, про встановлення термінів подачі заявки на проведення акцій протесту, суперечить Конституції України. Конституція – єдиний на сьогодні документ, який регулює питання мирних зібрань. Згідно з її нормами, немає жодних обмежень щодо термінів повідомлення про мирне зібрання. Ми спонукаємо громадських активістів проводити мітинги, як і раніше», – зазначив правозахисник Володимир Чемерис.
Нагадаємо, рішення про 10-денний термін було ухвалено в 1999 році. Воно не відповідало Конституції, тому 16 травня 2012 року Київський апеляційний адміністративний суд виніс рішення, яке зобов’язувало Київраду привести подібне рішення у відповідність до законодавства. Але 23 січня 2013 року Вищий адміністративний суд України скасував Ухвалу Київського апеляційного суду. У зв’язку з цим серед столичних активістів почалася істерія, ніби ВАСУ визнав рішення Київради законним. На прес-конференції правозахисники пояснили, що ВАСУ не має жодних повноважень щодо встановлення термінів повідомлення про мирні зібрання, тому рішення суду не треба сприймати в цьому розрізі.
В цілому, на думку учасників прес-конференції, ситуація з мирними зібраннями у столиці має цілком демократичний характер. За інформацією представника консультативної ради при Уповноваженому ВР України з прав людини Михайла Каменєва, за 2012 рік у Києві було винесено лише 11 рішень щодо заборони мирних акцій. У той же час існують серйозні проблеми із вирішенням подібних справ у судовому порядку.
«Проблема в тому, що якщо рішення про заборону акції прийняте, то акція точно проведена не буде. Подати апеляцію і відмінити це рішення можна, але це іноді займає кілька місяців, що нікому не треба вже», – сказав Михайло Каменєв.