Витрати на дозволи та оренду для кіосків у Києві зростуть, через це всі, хто торгує недорогим товаром, наприклад газетами, працюватимуть у збиток. Таких висновків дійшли кореспонденти газети «Сегодня», аналізуючи нове розпорядження КМДА про видачу дозволів на встановлення малих архітектурних форм (МАФів).
В Асоціації власників МАФів вже б’ють на сполох і скаржаться, що не зможуть заробляти.
«У документі прописані нові схеми отримання дозволу на встановлення кіоску, які на 300-400% збільшать щомісячні витрати кіоскерів. Це означає, що всі почнуть працювати собі в збиток», – непокоїться голова асоціації Тетяна Петренко.
А столична влада стверджує, що розпорядження спрямоване на зменшення кількості кіосків-нелегалів. За словами першого заступника голови КМДА Олександра Мазурчака, воно дозволить місту створити єдиний реєстр кіосків, які раніше встановлювали де завгодно.
«Дозволи отримували хабарами і за знайомствами, оренду не платили. У підсумку МАФи, немов гриби, виростали в місті навіть в тих місцях, де це категорично заборонено. Наприклад, дуже близько до метро», – пояснив Мазурчак.
Він запевнив, що тепер власники МАФів зможуть працювати легально й не давати хабарі за місце.
Проте непомірні орендні платежі перекреслюють інші переваги нових «правил гри». У цьому впевнені фахівці найбільшого розповсюджувача періодики «Союздруку», який має кіоски «Преса» в усіх куточках міста. Вони знають, що ларьки з продажу газет і журналів заробляли на місяць у середньому від 20 тис. грн (на околиці міста) до 50 тис. грн (у центрі). Навіть зараз прибутку практично не залишається, бо, крім всіх податків, оренди, треба платити продавцям, «комуналку», за доставку тощо.
«Згідно ж з новим розпорядженням, за нашими попередніми підрахунками, нам доведеться витрачати в найвіддаленіших точках міста та центрі від 60 тисяч гривень до 90 тисяч гривень відповідно», – підрахував заступник директора «Союздруку» Олексій Бабанський.
У відповідь Олександр Мазурчак запевняє, що мерія не допустить, щоб в кіосках зникла преса:
«Це соціально значущий товар. Для таких торговців визначено найнижчий коефіцієнт цільового призначення [це своєрідний податок] Для преси він залежно від місця розташування кіоску коливається від 0,08% до 0,4%. А для алкоголю – мінімум 0,25».
На це розповсюджувачі періодики кажуть, що такі пільги існують і зараз, тому жодних додаткових преференцій не дадуть.
Як відомо, методика заохочення підприємців встановлювати кіоски з корисним для киян товаром передбачає введення «стимулюючого коефіцієнта оплати». Найбільшим він став для МАФів з алкогольною та тютюновою продукцією – 2.
49