Святий вечір, або Як правильно зустріти Різдво
Святвечір напередодні Різдва, що припадає на 6 січня, є останнім днем Різдвяного посту. В цей день прийнято не вживати ніякої їжі аж до сходу першої зірки. Саме в цей час, за біблійними притчами, народився Ісус. На Святий вечір з давніх часів сходилася, з’їжджалася вся рідня.
Вечерю на Святвечір слід готувати пісною. Проте свята вечеря називається багатою, бо має включати багато страв. А саме – 12, в честь дванадцяти апостолів.
Вечеря починається магічною дією внесення в будинок дідуха – снопа пшениці або жита. До речі, колоски пшениці символізують красу. Зараз сніп ставлять у кутку столу, колись його ставили на найпочесніше місце в хаті – під іконами. Цей святковий сніп називають “дідом”, “дідухом”, “колядою”, “колядником”. Стіл посипали сіном, стелили скатертину, а в центрі столу ставили тарілку з кутею та інші страви.
Сім’я сідала за стіл з першою зіркою на небі. Під час вечері не можна багато розмовляти, виходити з-за столу. Хлопцю і дівчині не можна сидіти по кутах столу, щоб не залишитися без подружньої пари. Не можна, взявши ложку в руки, знову класти її на стіл, страви водою не запивають – тільки узваром. Поки вечеря не закінчиться, не можна виходити з-за столу, тим більше – з дому, щоб не впустити нечисту силу.
Перша вечірня зірка оповіщає людям про велике чудо – народження Сина Божого! Обов’язковий атрибут різдвяного столу як символ нетлінності і світла – свічка. Запалює її господар.
Після вечері, яка зазвичай тривала 3-4 години, кутю та деякі інші страви зі столу не прибирали, а залишали для духів померлих предків, які, за віруванням українців, також приходили “на різдвяну кутю”.
З давніх-давен вважалося, що як святкуємо Святий вечір, так ми і будемо жити в наступному році. Кажуть, що в цей вечір кожна тварина розмовляє з Богом.
12 страв: що слід готувати
На Святвечір всі страви готуються пісними (тобто без яєць, сметани, молока і масла) і, звичайно ж, без м’яса. Отже, на Святвечір традиційно готували:
- Кутя
- Горох
- Капусняк
- Борщ
- Голубці
- Риба
- Вареники
- Млинці
- Каша
- Пиріжки
- Узвар
- Пампушки
Рецепти
Кутя
Інгредієнти
- 2 скл. пшениці
- 1 скл. маку
- 1 скл. горіхів
- 50 г родзинок
- 100 г меду
Пшеницю треба помити і замочити на кілька годин. Потім її варять на середньому вогні до готовності.
Промийте мак та запарте його на 30 хв. в гарячій воді. Замочіть родзинки. Після цього перетріть мак «в молоко» у макітрі, кавомолці або пропустіть його кілька разів через м’ясорубку.
Пшеницю змішайте з маком.
Подрібніть горіхи і додайте до пшениці з маком. Туди ж відправте родзинки, мед та цукор. Все ретельно перемішайте.
Узвар
На один літр узвару вам знадобиться:
- 125 г сухофруктів
- 75 г цукру
- 50 г меду
Залити гарячою водою сухофрукти: груші, яблука, вишні, сливи, родзинки. Накрити кришкою і поставити на помірний вогонь. Варити 1 – 1,5 години. Після того як узвар охолоне, додати мед і поставити у холодне місце.
Голубці з пшоном
На 1 кг свіжої капусти:
- 1 склянку пшона
- 2 моркви
- 1 цибулину
- 1 ст. ложку пшеничного борошна
- 2 ст. ложки томату-пюре
- 4 ст. ложки олії
- 2 горошини гіркого перцю
- 1 склянку бульйону
Капустину обварити у киплячій воді цілою головкою, потім відокремити листки. Пшоно промити, залити водою, довести до кипіння і відкинути на сито.
Заправте пшоно підсмаженою на олії цибулею, морквою і перцем. Посоліть. Заправлене пшоно покласти на підготовлені листки капусти, згорнути трубкою, викласти у сотейник.
Тепер готуємо підливу. Борошно злегка підсмажити на олії, додати томат, влити бульйон, проварити, процідити і посолити.
Залити голубці підливою та тушкувати до готовності.
При подачі на стіл голубці поливають підливою, у якій вони тушкувались.
Різдво
Різдво Христове належить до великих свят, які церква визначає особливо урочисто. За біблійними свідченнями, цього дня народився Син Божий – Ісус Христос, якому люди поклоняються вже не одне тисячоліття. В Україні Різдво називають ще Колядою.
З самого ранку Великого дня Різдва славили Христа: ходили “із зіркою” по домівках, співали церковні гімни та народні колядки про народження Дитятка від Діви, про простих пастухів і мудрих волхвів.
На Святки споконвіку було прийнято колядувати: рядитися, влаштовувати веселі ігри, ходити по будинках, поздоровляти всіх зустрічних з Різдвом, жартувати і співати пісні.
Існує і така старовинна традиція: коли 6 січня годинник проб’є північ, потрібно відкрити вікно чи двері, щоб впустити в дім Різдво.