ЖЕКи збирають з киян зайві гроші. Схеми афер
Керівництво столичних житлово-експлуатаційних контор має всі можливості привласнювати гроші на псевдоремонти й ненадані послуги та збагачуватися хабарами. А це мільйони гривень в масштабах міста, пише газета «Сегодня».
Надприбутки дають завищені розцінки на комунальні послуги.
«Тариф беруть, по суті, з голови – можуть включати в прибирання прибудинкової території площу під самим домом, ремонт спортмайданчиків, яких не існує», – розповів начальник відділу захисту конституційних прав і свобод громадян Прокуратури Києва Сергій Горупа.
Таким чином платіжки «важчають» на кілька десятків гривень. Не дивно, що до столичної прокуратури щомісяця надходять близько 300 скарг на необґрунтовані тарифи, які встановлені ЖЕКами. Перевірити своїх комунальників можна, попросивши в них розшифровку оплати за прибирання прибудинкової території. Ці дані вони зобов’язані надати відразу. Підозрювати махінації варто, якщо в різні місяці нараховуються неоднакові суми.
За відомостями прокуратури, ЖЕКи можуть наживатися на мільйони, «забуваючи» перерахувати оплату за ненадані комунальні послуги, наприклад за відсутність опалення. Так, у Голосіївському районі начальство одного з ЖЕКів «заробило» в такий спосіб 3,6 мільйона гривень за два роки, а комунальне підприємство Деснянського району – 20 мільйонів. До слова, перерахунок мешканцям повинні зробити на підставі їх заяв, але ці документи часто «губляться». Афер не буває лише в тих випадках, коли тариф переглядають централізовано, наприклад якщо без гарячої води був цілий район.
Більше того, ЖЕКи збирають гроші й за послуги, яких не надають. Так, на Оболоні комунальники взяли в мешканців кошти на нові кнопки в ліфтах, а договір на їх встановлення уклали з фірмою-привидом. Ще більші суми осідають в кишенях службовців за псевдоремонти будинків.
«З 2011 року в кожному тарифі закладається 5% коштів на поточний ремонт будинку. За рік накопичується до 50 тисяч гривень за будинок. Але в 70% випадків гроші йдуть не туди», – стверджує голова Комісії Київради з питань ЖКГ Олександр Клос.
У Київській міській держадміністрації кажуть, що житлово-комунальні контори – це окремі структури, юридичні особи, які самі відповідають за свою діяльність.
А в ЖЕКах запевняють, що зараз особливо контролюють всі прибутки і витрати, мовляв, бояться перевірок.
Однак лише з початку року кілька «комунальних» керівників погоріли на хабарах. Один начальник ЖЕКу в Подільському районі намагався здати в оренду бомбосховище за «вдячність» у 3600 грн, інший заступник директора КП отримав 50 тис. грн за підпис у договорі на право розміщення кіоску, а головний інженер ЖЕКу в Шевченківському районі вимагав 400 тис. грн за узгодження належності електромереж. Утім, найчастіше хабарі з підприємців беруть за незаконне розміщення реклами, а з простих людей – за прискорення видачі різноманітних довідок. Так, офіційне підтвердження з ЖЕКу про відсутність боргів за «комуналку» безплатно надають упродовж одного-двох тижнів, а за 100 грн – протягом двох днів.
Про це також пишуть:
“Українська правда. Київ”: Аферисти з ЖЕКів: як обдурюють киян?
Newsme: Афери ЖЕКів: як комунальники грабують киян.