Суди з ЖЕКами

ЖЕКи розпочали активну роботу зі стягнення з людей боргів за житлово-комунальні послуги через суди.

Аналіз вказаної судової практики свідчить про те, що в судових процесах поки що здебільшого перемагають ЖЕКи, оскільки громадяни перебувають в дещо нерівному правовому становищі перед комунальниками.

Судова практика на користь ЖЕКів склалася в першу чергу не через стовідсоткові докази, якими житлово-комунальні підприємства мотивують свої позови. Гадаю, що основними причинами поки що нерівної боротьби в судах є низька правосвідомість наших людей та зміни до законодавства, які дозволили стягувати борги за житлово-комунальні послуги за спрощеною процедурою – шляхом отримання судового наказу.

Особисто я не маю на меті закликати людей сплачувати або не сплачувати за житлово-комунальні послуги – це вирішує кожен сам за себе.

Своїм завданням вбачаю необхідність роз’яснити споживачам житлово-комунальних послуг певні положення законодавства і допомогти їм вести рівну боротьбу в судах з ЖЕКами.

З огляду на вказане хочу звернути увагу на наступне.

У цивільному праві України діє принцип свободи договору. Тобто кожен з нас вільно обирає, у кого придбавати ту чи іншу послугу, на яких умовах її придбавати, яку плату за неї вносити і т.д.

Згідно з Законом України “Про житлово-комунальні послуги” та постановами КМУ, якими затверджено Порядки надання послуг з опалення, водопостачання і водовідведення, а також утримання будинків та прибудинкових територій будь-які відносини між надавачем/виробником житлово-комунальних послуг та споживачем таких послуг врегульовуються виключно на підставі договорів. Упевнений, що мало в кого з вас є такі договори. Тобто жодних договірних відносин між людьми та ЖЕКами немає. А якщо ЖЕК і надає певні послуги, то більшість споживачів саме цей ЖЕК не визначали виконавцем житлово-комунальних послуг за своїм будинком чи тим паче квартирою.

Якщо ж все таки так сталося, що з’явилася заборгованість в оплаті за житлово-комунальні послуги, то ви повинні розуміти, що надавач таких послуг має право звернутися до суду з заявою про видачу судового наказу, який має всі ознаки виконавчого документу і є підставою для стягнення боргу виконавчою службою. Для того, щоб ЖЕК не зміг так просто в суді отримати рішення і стягнути з вас борги, необхідно розуміти декілька речей:

  1. У ЖЕКах немає такої кількості юристів, які б могли опрацювати всіх боржників, підготувати, подати до суду та виграти відповідні справи, а потім ще через виконавчу службу домогтися стягнення таких боргів.
  2. Суть наказного провадження полягає в тому, що ЖЕК може стягнути безспірний борг, тобто ту суму боргу, яка підтверджується розрахунками ЖЕКу і вами не оспорюється. В будь-якому іншому випадку, коли існує спір хоча б щодо 1 грн. боргу, тобто існує спір про право, ЖЕК зобов’язаний подавати позов за правилами позовного провадження, а це набагато складніше та довше. А найголовніше – це не вигідно ЖЕКу, тому, що ви можете прийти на засідання і довести, що ЖЕК не правий і боргів у вас немає.
  3. Це випливає з попереднього пункту: щоб іти в суд з ЖЕКом, необхідно підготуватися. І це повинні бути не пусті слова, а реальні документи: скарги, платіжні документи, довідки тощо. Впевнений, що в роботі будь-якого ЖЕКу можна знайти недоліки, а тому сміливо подавайте скарги на будь-які неправомірні дії ЖЕКу: відсутність послуг, надання неякісних або неповних або невчасних послуг, виставлення неправильних рахунків і т.д. – це все в сукупності буде вашою доказовою базою в суді з ЖЕКом. У разі відсутності послуг або їх неякісного надання викликайте представників ЖЕКу та вимагайте складення актів про неякісні послуги. Суд сприймає всі докази, і якщо ЖЕК заявить що ви не скаржилися – значить вас все влаштовувало.
  4. Якщо так сталося, що суд видав ЖЕКу наказ про стягнення з вас боргу і ви отримали цей наказ поштою, скористайтеся своїм правом і протягом 10 днів оскаржте цей наказ до суду, надавши свої обґрунтування та докази. Не ігноруйте свої права на оскарження, тому що наступним кроком ЖЕКу буде звернення до виконавчої служби, з якою буде важче боротися, оскільки ваші борги будуть визнані судом.
  5. Якщо ЖЕК подав позовну заяву про стягнення з вас боргів і вас викликають до суду – не ігноруйте судові засідання, тому що там все вирішать без вас, навіть якщо ви маєте рацію. Суд прийме рішення на підставі однобічних доказів ЖЕКу і ви будете визнані боржником.
  6. Під час розгляду справи судом за позовом ЖЕКу про стягнення заборгованості подайте зустрічний позов до ЖЕКу про надання неякісних послуг, і тоді суд вже буде розглядати ваші вимоги і вимоги ЖЕКу в сукупності, а це може дуже вплинути на остаточне задоволення або і незадоволення вимог ЖЕКу.
  7. У разі якщо вам відмовили в скасуванні судового наказу або суд прийняв рішення про задоволення позовної заяви ЖЕКу – знайдіть можливість оскаржити їх в Апеляційному суді.
  8. Ви повинні знати, що до вимог ЖЕКу застосовується загальний строк позовної давності, який становить 3 роки. Будь-які вимоги ЖЕКу про стягнення боргів за 90-ті – 2007 роки є неправомірними.

І пам’ятайте головне: ЖЕКи в боротьбі з вами насправді є теж дуже беззахисні, оскільки для того, щоб подавати позов до суду, ЖЕК має бути в першу чергу процесуально правоздатним і дієздатним; по-друге, ЖЕК повинен довести, що у нього існують правові відносини саме з вами, тобто укладено договір; по-третє, ЖЕК повинен довести, що саме він надає вам послуги і саме ви порушили його права; по-четверте, ЖЕК має довести, що ви отримали саме таку, а не іншу кількість послуг, якість і т.д.

Навчіться відстоювати свої права і судова практика з вказаної категорії справ обов’язково складеться на нашу користь – на користь людей.

Бажаю всім успіхів!

27.10.2011

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Голосування

Хто в умовах політичної кризи відповідає за безпеку українського народу?

View Results

Загрузка ... Загрузка ...
Про нас
Пишіть нам за адресою: [email protected]