незручні питання до влади
автор та ведуча Рена Назарова
Небайдужим киянам - сюди!
Натисніть!

Наш сайт переглянули

Сьогодні33
З початку місяця3 497
За 2012 рік467 000
За весь час2 276 312

У цьому розділі

Експертні блоги
Експерти
Реєстрація блогера

        Знайти
Новий розділ
Гарячі точки Києва
Відкрити

Дайджест «Київський форум»

№3, квітень 2012
Бюджетна «подачка» напередодні виборів. Війна за зелень. Інтриги на Пейзажній алеї. Сховище відпрацьованого ядерного палива поблизу Києва.

№2, спецвипуск, березень 2012
ОСББ як вихід із комунальної кризи, або допоможи собі сам! Крокодилячі сльози житлово-комунальних олігархів. Як судитися з ЖЕКами?

№1, лютий 2012
Медичні реформи додадуть киянам проблем. Шулявка - ні пройти, ні проїхати. Київ ось-ось потоне у власному "добрі". Прибирання по-київськи.

 
  

Опитування

Чи готові Ви вийти на захист зелених зон Києва від вирубки?

Завантаження ... Завантаження ...

Погода у Києві

Експертні блоги

11.10.2011
друкувати надіслати
Олег Дубовик
Приватний адвокат із спеціалізацією в цивільному, сімейному, житловому, господарському, земельному, трудовому та інших галузях права.

Нові правила обміну валют: під підозрою кожен?

“Гражданин, Вашы документики” – вислів, який закарбувався в памяті особливо з часів СРСР, але тепер ми його будемо чути ще на один раз частіше.

Ні для кого не секрет, що з 23 вересня 2011 року обміняти валюту в банках та обмінних пунктах України без паспорта неможливо. Таке нововведення негативно сприйняли як люди, так і самі фінансові установи, оскільки значно збільшується час обміну валют. Крім того, громадянам постійно треба мати при собі паспорт, а касирам банку, окрім проведення валютно-обмінної операції, необхідно копіювати документи.

Насправді громадян досить турбує доля копій їх паспортів, залишених у банках, оскільки невідомо куди інформація про прізвище та ім’я клієнта (особисті дані), а також суму коштів, яку він обміняв (банківська таємниця) буде направлена, та й взагалі ким і з якою метою буде використана.

НБУ намагається обґрунтувати відповідні нововведення рекомендаціями міжнародної Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) та приведенням національного законодавства про запобігання та протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом до міжнародних стандартів.

Свіжий ефір: Новий ядерний могильник під Києвом: небезпеки, ризики, загрози

Проте ряд фактів говорить на користь того, що справжні причини ідентифікації громадян криються в іншому і FATF тут ні до чого.

Як варіант – це може бути наслідком висловлювань прем’єр-міністра про необхідність серйозно займатися тіньовою економікою та виплатою зарплат у конвертах. Але хіба люди винні в тому, що держава, громадянами якої вони є, не може забезпечити їм достатній прожитковий мінімум і вони змушені працювати на трьох і більше роботах? Людей ставлять в ту ситуацію, коли їм нічого не дають, та ще й вимагають у інших не заробляти, бо то іноземна валюта. Абсурд.

Спробуємо розібратися в ситуації, проаналізувавши банківські нововведення на факт їх відповідності національному законодавству та вимогам FATF.

Згідно зі статтею 64 Закону України “Про банки і банківську діяльність”, банк зобов’язаний ідентифікувати клієнтів, які відкривають рахунки; здійснюють операції, що підлягають фінансовому моніторингу, та операції з готівкою, що дорівнює або перевищує 150 000 грн.

Рекомендації FATF та Закон України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму” (далі – Закон) в цьому питанні є солідарними і визначають, що фінансова установа зобов’язана ідентифікувати свого клієнта, але у разі: встановлення ділових відносин з клієнтом; виникання підозри, що фінансова операція може бути пов’язана з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму; проведення фінансової операції, що підлягає фінансовому моніторингу; проведення разової операції на суму, що дорівнює або перевищує 150 000 грн.

З огляду на зазначене українські фінансові установи зобов’язані ідентифікувати клієнтів лише у разі:

  • укладення договору про надання фінансових послуг (наприклад отримання кредиту);
  • здійснення операцій, визначених Законом або рекомендаціями FATF, на суму 150 000 грн. і більше;
  • виникнення підозри у відмиванні грошей або фінансуванні тероризму.

З урахуванням нових правил обміну валюти та наведених вище норм розглянемо типову ситуацію. Громадянин приходить до банку обміняти 20, а то й 2 долари США. Згідно з роз’ясненням НБУ, цю особу в будь-якому випадку мають ідентифікувати, взявши копію паспорта. Але ж ми знаємо, що ідентифікація проводиться у виключних трьох випадках наведених вище. Операція з обміну 20 доларів не є укладенням договору про надання фінансових послуг та не становить визначений в Законі еквівалент 150 000 гривень.

Отже, за логікою постанови № 278 та роз’яснення НБУ № 28-211/3760-11058 виходить, що працівник банку зобов’язаний ідентифікувати клієнта як такого, що підозрюється у відмиванні грошей або фінансуванні тероризму?

Тобто правова конструкція постанови НБУ № 278 наступна: або нас усіх під час обміну 20 доларів будуть підозрювати у відмиванні грошей чи фінансуванні тероризму, або ж обґрунтування постанови – це просто фікція, а ідентифікація людей проводиться із зовсім іншою, таємною метою.


 
Голосую -1, мені не подобаєтьсяГолосую +1, мені подобається (+2, голосів 2)   переглядів сторінки 76  

Також по темі

Паспорт Хрещатика: впорядкування реклами, цивілізовані парковки та велодоріжки
Суди з ЖЕКами
"Неоголошена війна" на столичних дорогах
Олег Дубовик
Вулицям дадуть паспорти, а ларьки без прописки знесуть
 
0 коментарів 0

Ви небайдужий киянин? Зареєструйтеся або увійдіть на сайт.

Ви гість? Гостям можна коментувати з 10:00 до 18:00 у робочі дні.

резюме в украине, тест на iq скачать бесплатно, история игрушек 3, 2Pac, киев Lotus 

© 2012 ВГО “Київський форум”. Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Будь-який передрук матеріалів з сайту може здійснюватись лише при наявності “активного гіперпосилання” на www.kiev-forum.org, а також на сам матеріал.